Ako na motýliky v kuchyni

Podomácky vyrobené farfalle
Podomácky vyrobené farfalle

 

Tieto motýle nám po kuchyni lietať nebudú, ale určite nás potešia inak. Cestoviny sa u nás udomácnili a pre mnohých z nás sú hlavnou potravinou. Môžeme ich jesť na mnoho spôsobov, s omáčkami, zapečené, s čerstvou zeleninou, ako prílohu k mäsám, … Svojou jednoduchosťou sa radia medzi jedlá, ktoré dokáže spraviť aj dieťa. No nie je to pravidlo. Aj cestoviny sa dajú pokaziť. Dokonca aj tie zo sáčiku.

Mňa vždy ťahalo robiť si vlastné cestoviny, cítiť ako mi z jednotlivých surovín rastie pod rukami cesto, vytvárať rôzne tvary cestovín. A nakoniec ten pocit hrdosti, keď sa to všetko podarí a vy sa pustíte do jedenia vlastnoručne vyrobených cestovín. Taký pocit nezažijeme z kupovaných cestovín. Raz za čas sa oplatí nájsť si trochu času, skúsiť si spraviť vlastné cestoviny, tešiť sa z tej nedokonalosti tvarov. Veď práve nedokonalosť je podpisom ručnej práce.

Počas rokov som skúšal viac receptov na cesto, tento recept na základné cesto sa mi najviac overilo. Z tohto množstva surovín budeme mať približne 500 g hotových cestovín.

Suroviny:

  • 250 g hladkej múky
  • 3 celé vajcia
  • 1 PL olivového oleja
  • 1 PL vlažnej vody
  • štipka soli

Postup:

1. Zmiešame múku s vajciami…

Pridáme vajce do múky
Pridáme vajce do múky

 

2. Pridáme olivový olej…

Olivový olej
Olivový olej

 

3. Vlažnú vodu a soľ…

Voda a soľ
Voda a soľ

 

4. Vypracujeme hladké pevné cesto…

Vypracovanie cesta
Vypracovanie cesta

 

5. Necháme odležať 10 minút.

Hotové cesto
Hotové cesto

 

Z hotového cesta si môžeme vyrobiť akékoľvek cestoviny – tagliatelle, lasagne, spaghetti, capellini, fettuccine, linguine, pappardelle, farfalle, …

Ja by som vám rád ukázal ako na farfalle, ako si naplniť kuchyňu nespočetným množstvom motýlikov. Nie je to nič zložité, chce to zo začiatku trocha trpezlivosti a pevné prsty, ale určite to zvládneme.

Na začiatok je potrebné vyvaľkať pripravené cesto, najlepšie strojčekom na cestoviny. Zvládneme to aj s kuchynským valčekom. Tak pustime sa do vaľkania.

Vaľkanie cesta
Vaľkanie cesta

 

Vyvaľkané pláty cesta jemne pomúčime, aby sa nám s cestom ľahšie pracovalo. Pláty narežeme na asi 4 cm pásiky, ktoré potom ešte ďalej režeme na 3 cm kúsky. Dostaneme tak kúsok cesta v tvare obdĺžnika 4×3 cm.

Krájanie cesta
Krájanie cesta

 

Z každého kúska pripravených obdĺžnikov cesta vytvoríme farfalle. Jednoducho ukazovákom si podržíme stred cesta, palcom a prostredníkom pritiahneme kraje cesta k stredu smerom k ukazováku. Hotovú mašličku jemne stlačíme v strede, aby nám držala tvar.

Tvarovanie farfalle
Tvarovanie farfalle

 

Takto pripravené farfalle, ale aj iné cestoviny, je možné variť čerstvé, alebo si ich môžeme vysušiť na teplom mieste, prievane,… Môžeme ich tak použiť neskôr. Ja som si ich tiež vysušil, aby som sa cez týždeň mohol k nim vrátiť a uvariť nejaké dobré jedlo. Určite sa rád podelím.

Z pomúčenej kuchyne s pozdravom,
foodissimo

Be Sociable, Share!

Vaše komentáre, názory a pripomienky

komentárov

Powered by Facebook Comments

Ako na motýliky v kuchyni

3 thoughts on “Ako na motýliky v kuchyni

  1. Jozef Kundlák says:

    Ešte nijako (čo je samozrejme škoda) 😛

    Ale popri inej literatúre som sa začítal aj do tej Marcellinej, takže v dohľadnej budúcnosti plánujem vyskúšať nielen domáce cestoviny, ale aj niektoré (už popodčiarkované) recepty. Len keby do knihy lokálny vydavateľ prihodil aj zoznam a nemusel som si ho vyrábať ručne…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *