FoodParade bol foodparádny

Chef - oficiálna FoodParade mena
Chef - oficiálna FoodParade mena

 

Tohotoročný FOODPARADE festival, ktorý nám mal chutiť, už máme za sebou. A že naozaj chutil. Povedzme si hneď na začiatku, že tento rok FOODPARADE má svoje prvenstvo – bol to totiž úplne prvý ročník tohto podľa mňa nádejného foodfestivalu vrámci Prahy (snáď sa to časom podarí aj v Bratislave, SK vážne potrebuje začať robiť trochu prevraty vrámci gastronómie, trošku rozhýbať stojaté vody).

Som rád, že sa mi podarilo zájsť na tento prvý ročník. Budem môcť tak od začiatku hodnotiť, ako sa tomuto novému foodfestivalu postupom rokov darí. Aj napriek dnešnému upršanému počasiu sa v pražskej Holešovickej tržnici naplno ochutnávalo, degustovalo, varilo, … Jednoducho naplno sa rozmaznávali chuťové bunky. Postaralo sa o to viac než 20 reštaurácií, ktorých kuchári predviedli svoje umenie. A teda našli sa tam vážne vydarené diela. Kompletný zoznam písať nebudem, ale ak by ste to chceli vedieť, tak skočte na oficiálnu stránku FOODPARADE. Je tam veľa ďalších info a určite sa na ich webe dozvieme aj viac o ďalšom ročníku.

FOODPARADE je organizované školou varenia ChefParade v spolupráci s partnermi a sponzormi. ChefParade nedávno otvorila aj svoju slovenskú pobočku v Bratislave pri Miletičke. Ako som vyššie pisal, verím, že FOODPARADE sa podarí časom aj na Slovensku. To by som mal veľkú radosť.

Venezuelská arepa - kukuričná placka plnená syrom
Venezuelská arepa - kukuričná placka plnená syrom

 

Možno ste si už o tomto festivale naštudovali viac, možno nie. Tak spomeniem pár detailov, prečo sa tento festival líši od svojej konkurencie (Prague Food Fest). FOODPARADE chce byť viac ako len festival, chce vrátiť českej gastronómií niečo späť. Bola tak vytvorená nadácia FoodParade a v spolupráci s odborníkmi bude podporovať mladých nádejných kuchárov, detskú zdravú výživu a školské stravovanie. V každej z týchto oblastí majú svoj cieľ. Vrámci podpory nádejných talentov chce prostredníctvom štipendií, kurzov a mentoringu zvýšiť kvalitu novej generácie a rozvíjať tak gastronómiu, jej kvalitu. V oblasti zdravej výživy detí má FoodParade za cieľ zlepšiť povedomie detí a ich rodičov. Práve s nízkou úrovňou osvety a vedmostí má naša spoločnosť sklon k nárastu obezity a iným chorobám. Tomu by chcela nadácia FoodPrade predchádzať. S tým súvisí aj zlepšenie stravovania v školských jedálňach. FoodParade by sa chcelo zamerať na zvýšenie efektivity prípravy a úpravy jedál, rozšíriť menu v spolupráci so skúsenými šéfkuchármi. Ciele si nadácia FoodParade dala veľké, teraz ich hodnotiť nemôžeme a ani nevieme, čas nám ukáže viac. Každopádne im v tom držím päste a tiež ich v tom budem podporovať – minimálne účasťou na festivale.

Risotto di vapeline e aragosta - Risotto s homárom, čerstvým špenátom a pravými hríbmi
Risotto di vapeline e aragosta - Risotto s homárom, čerstvým špenátom a pravými hríbmi

 

Všetko to vypuklo v sobotu, 17.9.2011. V sobotu počasie prialo, nič tak nebránilo zaskočiť na Holešovickú tržnicu a trochu podráždiť naše chute. Mne sa v sobotu práve nedalo, nemôžem tak hodnotiť prvý deň foodfestivalu. Ale ten druhý, nedeľný deň, už môžem hodnotiť. Aj napriek upršanému počasiu boli stany reštaurácií relatívne plné, hostia sa striedali, ochutnávali, viedli rozhovory o surovinách, technológiach spracovania, … Organizátori sa počasím nenechali zaskočiť a pre hostí boli pripravené väčšie párty stany, kde sa v pokoji dalo pochutnať si na vybranom menu. Skryť sa teda dalo aj pred dažďom, problém bol vyriešený a tak neostávalo nič iné len vybehnúť do FOODPARADE zmenárne, zameniť cash za Chefy (oficiálna festivalová mena s kurzom 1 Chef = 10 CZK) a vybrať to správne menu. Ponuka bola skutočne veľká, výber tak vôbec nebol jednoduchý. Nakoniec som skúsil toho viac a chutilo mi všetko. Niektoré boli neuveriteľne výborné, chutné, iné zase boli štandardom, ktorý mám nejako nastavený. Okrem chuťových zážitkov sa mi rátalo aj zapojenie sa do samotnej prípravy. „Máneska“ to mala dobre vymyslené. Každý, kto si vybral Creme Brulee z ich ponuky, si sám mohol zkaramelizovať „pancier“ navrchu. Vcelku jednoduché, ale každý bol tak zapojený do diania a prípravy.

Creme Brulee
Creme Brulee

 

Niečo podobné bolo zase v stánku „U Bílé krávy“ – zmrzlinové obláčiky vyrobené v tekutom dusíku. Prípravy sa ujal ich človek, ale mohli ste sa čiastočne zapojiť do prípravy, aspoň nazdobiť.

Príprava zmrzlinových obláčikov v tekutom dusíku
Príprava zmrzlinových obláčikov v tekutom dusíku

 

Mojím tohtoročným favoritom by som prehlásil reštauráciu “Perpetuum” – první česká, ryze kachní restaurace. Je dôkazom toho, že keď sa úzko špecializujete, v ich prípade ponúkajú len kačice a vážne to s nimi vedia, budete vynikať. Oni vynikli. Do ich reštaurácie už teraz plánujem cestu.

Kačacie pečienky pečené v quanciale s plackami z pečenej červenej cibule a jemnou kačaciou šťavou so zakysanou smotanou
Kačacie pečienky pečené v quanciale s plackami z pečenej červenej cibule a jemnou kačaciou šťavou so zakysanou smotanou

 

Popri tom všetkom papkaní sa na FOODPARADE dalo aj niečomu priučiť. V priestoroch ChefParade školy prebiehali prednášky a kurzy z oblasti gastronómie a všetkého, čo má s jedlom spoločné. Posedieť v príjemnom prostredí, ochutnať jedlo, ktoré počas prednášky vzniklo, to všetko sa dalo.

Kurz zdravej výživy v ChefParade
Kurz zdravej výživy v ChefParade

 

Ak ste na FOODPARADE tento rok neišli, lebo ste nevedeli, čo s malými ratolesťami, uřčite by ste nemali vynechať budúce ročníky. Pokojne zoberte aj vaše deťúrence. Aj pre nich bol pripravený program – divadelné predstavenia, minikurzy varenia, … Ako som písal vyššie, cieľom nadácie FoodParade je vzdelávať naše deti, robiť osvetu. A ako sa to najlepšie dá? Jednoducho ich zapojíme do prípravy, určite ich to bude baviť viac než ich poúčať, čo by robiť mali a nemali. Ukážme im to. Buďme im vzorom, nech nás nasledujú. Ja som s tým už začal od úplného narodenia, synček dnes zažil tiež FOODPARADE. Na to som veľmi hrdý.

Hovädzie líčka so zemiakovým pyré
Hovädzie líčka so zemiakovým pyré

 

Za tých málo hodín som toho nestihol veľa skúsiť, ale musím prejaviť veľké uznanie organizátorom. Rozbehnúť takú akciu, zariadiť množstvo vecí, ktoré my ako návštevníci ani nevnímame, chce to veľkú kuráž a hlavne organizačné schopnosti. A tímu nadácie FoodParade sa to podarilo. Určite sami narazili na nejaké záležitosti, ktoré v budúcnosti spravia inak, niečo úplne zrušia, pridajú. Ale hlavné je, že sa do toho pustili.

Zmrzlinový obláčik
Zmrzlinový obláčik

 

Ja by som im navrhol, aby skúsili popremýšlať o inom dátume. Možno koniec augusta by nemusel byť zlý – ešte by prišlo veľa turistov, ktorí využívajú posledné dni voľna v Prahe. Či už to bude v septemberi, či decembri, jedno viem naisto. FOODPARADE patrí medzi festivaly, na ktoré sa budem rád a s CHUŤOU vracať. Čo vy? Ako sa vám páčilo/nepáčilo? Nestihli ste to? Nevadí, FOODPARADE sa ešte určite zopakuje.

Konfitované kačacie stehno so sladkokyselou červenou kapustou, domácou zemiakovou plackou a silnou kačaciou šťavou
Konfitované kačacie stehno so sladkokyselou červenou kapustou, domácou zemiakovou plackou a silnou kačacou šťavou

 

Viac fotiek si môžete pozrieť na foodissimo Flickri.

S nadšením,
foodissimo

Be Sociable, Share!

Vaše komentáre, názory a pripomienky

komentárov

Powered by Facebook Comments

FoodParade bol foodparádny

9 thoughts on “FoodParade bol foodparádny

  1. Tomáš, nádherný článok, pri jeho čítaní som sa mala pocit, akoby som sa aj ja toho festivalu zúčastnila 😉 Nuž, tu Prahu ti závidím… Slovensko je veru niekde úplne inde…

    1. Adusha – ďakujem. Praha je vážne dobrá na užitie si gastronómie. Pravda je, že by som rád aj slovenskú scénu nejako ovplyvnil. Možno, keď budem veľký sa to nejako podarí. Myslím, že časom a prestriedaním generácií sa to zlepší. 🙂

  2. GREAT REVIEW! I agree with all you said in your post, especially at the middle of your article. Thank you, this info is very useful as always. Keep up the good work! You’ve got +1 more reader of your web blog:) Isabella S.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *