To nie je klasický “friťák”. Toto je malá teplovzdušná rúra na kuchynskej linke

Ako som testoval Airfryer
Ako som testoval Airfryer

 

Spomienky na klasické fritovacie hrnce vo mne vzbudzujú rôzne pocity. V nose cítim zápach presmaženého oleja, v ktorom sa otočil nejeden rezeň, fašírky, hranolky a neviem aké kalorické dobroty. Na jazyku mám kus mäsa, ktorý chuti po šampiónoch. Zážitok z nedeľného fritovania k obedu nám pripomínala aróma minimálne do štvrtka. Verte mi, že aj o tom sú moje spomienky na zázrak zvaný fritovací hrniec. Nič moc.

Keď som sa dozvedel, že existuje niečo ako novodobá fritéza, v ktorej smažíte bez oleja, alebo len s minimálnym množstvom, tak som si povedal – OK, ďalší vynález z teleshopingu. Takých tu už bolo. Ale, že vyvinula takéto niečo spoločnosť Philips, ma už prinútilo trošku popremýšlať a poštudovať niečo o tom. Pravdupovediac, bol som dosť skeptický. Moje spomienky z detstva na fritovanie ma v tej skepse len posilňovali.

Využil som možnosť skúsiť si doma pripraviť nejaké jedlá na fritéze Philips Airfryer a musím si teraz sám pred sebou priznať, že tento stroj “umí”. Priznáva sa mi to ťažko, ale je to tak. Ono Airfryer by som ani fritézou nenazýval. Skôr by som ho nazval ako horúcovzdušná rúra na vašej kuchynskej linke. Niečo, ako upgadnutý vnuk starej remosky. Technológia Airfryeru funguje na báze horúceho vzduchu, ktorý sa počas prípravy jedla rovnomerne pohybuje  vrámci celého prostredia tohoto stroja. Philips si nazval túto technológiu Rapid Air. Horúci vzduch v kombinácií s malým množstvom oleja na pripravovanej surovine/jedle nahrádza veľké množstvo oleja, ktoré je podstatou smaženia vo fritovacom hrnci.

Ja som mal možnosť odtestovať nižšiu verziu bez pekáča. V tej vyššej rade by som mal byť schopný dokonca pripraviť aj koláče. V balení som mal aj kuchárku, kde bol recept na brownie. To by som rád skúsil.

Ale moje skúšanie som usmernil inam. OK, tak keď má Airfryer nahradiť fritézu, poďme skúsiť klasiku – hranolky. Domáce hranolky som nemal ani nepamätám. Priznávam, že som v minulosti zhrešil a dal som si niekedy menu z nemenovaného fast foodu s dvojtým žltým oblúkom v logu (snáď teraz nespadnem vo vašich očiach), ale práve pokusom pripraviť si domáce hranolky bez oleja som chcel preveriť, či to Airfryer dokáže. A ako som na začiatku napísal – umí, a teda dokázal to prekvapivo. Hranolky, ktoré som doma pripravil chutili vážne výborne. Samému sa mi nechcelo veriť, že je to možné. V dobe, kedy som ich pripravoval sme mali návštevu doma a tiež uznali, že sú výborné. Nechápal som to. Skúsil som pripraviť klasické zemiakové hranolky a tiež aj hranolky zo sladkých zemiakov (batátov). Pri batátoch to chce trošku vychytať čas prípravy a rovnako tak aj veľkosť hranolčekov, ale výsledok fajn. Za konzumáciu takto spracovaných a pripravených zemiakov, hranoliek sa vôbec nehanbím a doprial by som si ich ešte. Stačí očistiť zemiaky, nakrájať na rovnaké hranolčeky, nechať aspoň 30 minút v studenej vode, následne vysušiť a dať “piecť” do Airfryeru.

A takto dopadol pokus so sladkými zemiakmi...
A takto dopadol pokus so sladkými zemiakmi…

 

Dobre, tak som uznal, že zemiaky Airfryer vie pripraviť. Veď v podstate na to bol aj stavaný. Tak som skúsil niečo ďalšie. Ako sa zachová zelenina? Najlepšie, ako to preveriť je spraviť ratatouille. Dokonca aj v priloženej kuchárke bol recept. Tak som skúsil. A výsledok. Zase chutný.

Surové ratatouille...
Surové ratatouille…

 

Použil som jednu menšiu cukinu, baklažán, 2 rajčiny, papriku, červenú cibuľu, 2 strúčiky cesnaku a čerstvé bylinky. K tomu som pridal 1 PL olivového oleja trošku čerstvo namletého korenia a zase šup so zeleninou do Airfryeru. Po 5 minútach sa v kuchyni rozvinula neuveriteľne príjemná vôňa grilovanej zeleniny a po ďalších 15 minútach sme si doma už na hotovej zelenine aj pochutili. Večeru sme mali pripravenú doslova behom 30 minút. Pridali sme trošku balkánskeho syru a nebolo treba nič viac riešiť.

Ratatouille...
Ratatouille…

 

Ako som Airfryer používal premýšľal som, či by som ho doma naplno využil. Či to nie je ďalšie vec do kuchyne, ktorú by som si užil pár týždňov a následne sa z nej stal lapač prachu. Doma, kde máme rúru a nejaké ďalšie veci mi prišlo, že by som ho až tak často nevyužil. Ale napadlo mi, že napríklad na takú chalupu je to výborná vec. Časovo nenáročné prípravy jedál, ktoré výborne chutia a pritom sú aj zdravé. Skvelá vec. Napadlo mi, že Airfryer by som vedel využiť aj ako študent niekde na intráku. Intrák som nikdy nezažil, ale podľa toho, čo som počul, je to tam drsné, čo sa stravovania týka. S touto hračkou by sa mohol akýkoľvek študák blysnúť aj pred nejakou slečnou. A hlavne by si vedel dopriať poriadne jedlo v bojových podmienkach. To sú 2 mieta, kam by som s Airfryerom určite zašiel a zobral si ho. No nezatváram dvere pred ním ani v domácnosti. Pre zaneprázdnených ľudí je to skvelá alternatíva, ako si dopriať jedlo v pohode domova, rýchlo, jednoducho. Airfryer mám ešte chvíľu doma, tak chcem skúsiť ešte nejaké mäso a premýšľam, ako sa dopracovať aj k tomu spomínanému brownie. To by som si vážne dal.

Máte aj vy nejaké skúsenosti s “high-tech” novinkami v kuchyni? Stretli ste sa s niečím podobným. Aké sú vaše postrehy na niečo podobné, ako je Philips Airfryer?

S pozdravom a s testovacím nasadením,
foodissimo /Tomáš/

Be Sociable, Share!

Vaše komentáre, názory a pripomienky

komentárov

Powered by Facebook Comments

To nie je klasický “friťák”. Toto je malá teplovzdušná rúra na kuchynskej linke

2 thoughts on “To nie je klasický “friťák”. Toto je malá teplovzdušná rúra na kuchynskej linke

  1. Vypadá zajímavě, friťák doma nemáme už spoustu let a občas mi ty hranolky chybí (a smažit v hrnci mě nebaví). Jak dlouho prosím tě trvala příprava těch klasických? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *