Lenivé sobotné ráno a s ním vajcia Benedikt

Vajcia Benedikt, spoločne to zvládneme krok za krokom
Vajcia Benedikt, spoločne to zvládneme krok za krokom

 

Na dnešné ráno som sa tešil celý týždeň. Od utorka som si chutil na niečo poriadne, chutné a sýte. Napadli mi vajcia Benedikt. Pracovné povinnosti ma vyťažili natoľko, že som to v týždni nedal. Tak preto sobota. Prvá možnosť, kedy sa pustiť do výdatných raňajok.

Soboty sa snažíme vypnúť a poriadne si ich užiť. Dnešok nie je výnimkou. Ráno som vybehol na nákup čerstvých vajec, cestou som nakúpil množstvo ovocia na čerstvo odšťavenú šťavu. Možno niekto bude namietať, že príprava takýchto raňajok zožerie obrovské množstvo času. Ale… Všetko je to o príprave a potom to už len všetko vyskladáme dokopy. Tak poďme skladať.

Suroviny (na 4 vajcia Benedikt):

Holandská omáčka:

 • 4 žĺtky
 • cca 0,5 dcl suchého bieleho vína
 • šťava z polovice citróna (ja občas používam aj pomaranč, nie je tak silný ako citrón)
 • cca 50 g rozpusteného zahriateho masla
 • štipka soli a bieleho mletého korenia

Stratené vajcia:

 • 4 celé vajcia
 • 2 l vody
 • 0,7 – 1 dcl octa
 • 1 ČL soli

Sendvič:

 • 4 krajce chleba
 • plátky kvalitnej šunky
Takto by to malo asi vyzerať, keď to vyskladáme
Takto by to malo asi vyzerať, keď to vyskladáme

 

Postup:

1. Pustíme sa do toho. Najskôr si pripravíme holandskú omáčku, ktorá si odpočinie, kým budeme pripravovať stratené vajcia. Na pare vymiešame 4 žĺtka. Musíme dávať pozor, aby sa nám žĺtka nezrazili (mali by sme sa pohybovať okolo 65 stupňov). Za stáleho miešania k žĺtkam pridáme biele víno a šťavu z citróna. Stále miešame a dávame pozor, aby sa nám omáčka nezrazila. Prisypeme štipku soli a bieleho korenia. Misku s omáčkou dáme dole z pary a postupne primiešavame rozpustené maslo. Omáčka nám postupne bude hustnúť. Hotovú omáčku odložíme bokom, občas premiešame.

2. OK, omáčka je pripravená. Ideme na stratené vajcia. V strednom hrnci privedieme k varu cca 2 l vody. Keď voda vrie, prilejeme ocot a prisypeme soľ. A teraz vajce. Klep, klep o hranu hrnca a otvorime ho tesne nad hladinou vriacej vody. Opatrne ho vlejeme do vody a lyžičkou obaľujeme bielok okolo žĺtka. Celé to trvá asi 2 – 2,2 minúty. Bielok by mal byť jemný, vláčny a žĺtok tekutý. Hotové stratené vajce vyberieme sitkom alebo dierovanou naberačkou. Takto pripravíme každé vajce.

3. Na panvici si rozpustíme trošku masla a opečieme krajce chleba dohneda. Na opečený chlieb, položíme stratené vajce, 1-2 plátky šunky a celé to zľahka polejeme našou holandskou omáčkou. Ak sa vám žiada niečo zelené, pažitka je vhodnou alternatívou.

Toto jedlo je vážne sýte, kalorické, ale občas sa nič nestane si pochutiť aj na niečom podobnom
Toto jedlo je vážne sýte, kalorické, ale občas sa nič nestane si pochutiť aj na niečom podobnom

 

A je to. Nie je to, ako si natrieť chlieb maslom alebo poriadnou paštétou, ale raz za čas nezaškodí si rozmaznať aj žalúdok a dopriať mu niečo podobné ako sú vajcia Benedikt.

Prajem vám príjemný zasnežený víkend.
foodissimo /Tomáš/

Be Sociable, Share!

Vaše komentáre, názory a pripomienky

komentárov

Powered by Facebook Comments

Lenivé sobotné ráno a s ním vajcia Benedikt

One thought on “Lenivé sobotné ráno a s ním vajcia Benedikt

 1. Tak tohle je jednoznacne snidane urcena k rozmazlovani 🙂 Predstavim si to line vikendove rano, kdy clovek nebude muset varit obed, a tak aspon tu snidani dotahne k dokonalosti… Uzasne!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *