Narodeninová panna cotta

Narodeninová panna cotta
Narodeninová panna cotta

 

Je pravdou, že blog išiel do úzadia a v roku 2013 som sa v blogovaní nepretrhol. Deň má však 24 hodín a mojich aktivít je viac než dosť. K tomu všetkému nám doma pribudol pred vyše mesiacom ďalší člen, malá blogerka. Môžem sa tak pýšiť statusom dvojnásobného otca.

Pri príležitosti jej prvého mesiaca sme sa rozhodli našej malej princeznej pripraviť nejaký malý dezert. Nechceme ju o nič ukrátiť a chceme jej dať všetko, čo mal aj náš malý prvorodený. Aj s ním sme oslávili prvý mesiac, tiež dostal nejaký malý dezert.

Našej slečne som pripravil vraj ten najjednoduchší dezert, aký na svete je. I keď je jednoduchý na prípravu, v chuti je výborný. A hlavne si ho môžete prispôsobiť podľa vami prefereovaných chutí. Reč je o panna cotte.

Mám doma zbierku kníh z redakcie Apetitu, medzi ktorými som našiel aj edíciu venovanú “Dortům a dezertům“. Hneď na začiatku mi padol do oka práve recept na spomínanú panna cottu. V chladničke mi stála nejaká smotana, tak nebolo čo riešiť. Jednoduché, rýchle, efektné. Keď skúsite, určite ju pripravíte v blízkej dobe opäť.

Suroviny na 4 porcie

  • 500 ml smotany na šľahanie
  • cukor podľa chuti
  • 1 lusk čerstvej vanilky
  • 2 ČL jemne mletej želatíny

Náhodou som doma našiel všetko potrebné. Takže som nemusel ani prst vytiahnuť z domu. Komu by sa aj chcelo medzi sviatkami a skoro ráno. Veď to malo byť pre našu slečnu prekvapenie. A ona vstáva vcelku skoro.

Dobre, ale teraz  pokračujme v príprave. V miske zalejeme želatínu 2 PL studenej vody a necháme nabobtnať.

V menšom hrnci zahrejeme smotanu, v ktorej rozpustíme cukor. Ja som použil 2 PL práškového cukru. Po chvíli pridáme otretú vanilku. Otretú vanilku? No neviem, ako to presne nazvať – vanilkový lusk pozdĺžne prerežeme a hranou noža zotrieme vanilkové semienka z lusku. K smotane som hodil aj tú kôru z vanilky. Pridala tak na intenzite výslednej chute.

Smotanu povaríme asi 5 minút. Pridáme pripravenú želatínu a povaríme asi ďalšie 2 minúty. Príprava dezertu je za nami.

Formičky vytrieme troškou slnečnicového oleja a nalejeme do nich pripravenú zmes panna cotty. Ja som použil kávové šálky, aby som výslednej panna cotte dal nejaký zaujímavejší tvar. Necháme chvíľu vychladnúť a potom ju preložíme do chladničky. A teraz to najťahšie – zabudnime aspoň na 5 hodín, že sme nejakú panna cottu pripravovali a že nám tuhne v chladničke. Skutočne potrebuje nejaký čas, aby celá zatuhla. My sme to vyriešili malým výletom do Děčína.

A tu je výsledok môjho snaženia...
A tu je výsledok môjho snaženia…

 

OK, posúvame sa v čase. O pár hodín neskôr. Vyberieme panna cottu z chladničky, nožíkom jemne orežeme kraje a vyklopíme ju na tanier. Je už len na vás, ako si ju vo výsledku dochutíte. Ja som zvolil cestu jednoduchosti. Pár čerstvých malín nám doma postačilo. Veď aj tak išlo skôr o to oslávenie prvého mesiaca našej malej slečny.

Prajem jej veľa zdravia a nech si celý život vychutnáva naplno. Ona si svoju cestu určite nájde.

S pozdravom,
foodissimo /Tomáš/

Be Sociable, Share!

Vaše komentáre, názory a pripomienky

komentárov

Powered by Facebook Comments

Narodeninová panna cotta

6 thoughts on “Narodeninová panna cotta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *