Tak je po veľkonočných sviatkoch a ja sa púšťam naplno do výroby paštét, ako som písal v minulom článku. Rozhodol som sa, že budem postupne písať aj o tom, ako som to celé nejako zrealizoval. Možno si v tom niekto nájde niečo, a možno sa rozhodne pustiť do vlastného projektu. Nezbúdajte je to len o nás a našom výbere.
V priebehu minulého týždňa sa mi podarilo aj s grafikmi z Lemon Designu dotiahnuť vizuál novej etikety. Potreboval som trošku učesať ten, čo som mal, dať tomu hlavu a hlavne to graficky zjednotiť. Nie som grafik a tak sa nevyznám do týchto vecí veľmi. Dávam skôr na pocity. A na svoju manželku Zuzku, ktorá mi veľmi pomohla po tejto stránke. ĎAKUJEM JEJ MOC.
Celé návrhy vychádzajú z pôvodnej etikety, s ktorou ste sa mali možnosť stretnúť. Teraz sme spoločne s grafikmi išli hlbšie a hľadali sme aj nejaké motívy, ktoré by produkt ešte zdôraznili. Vyšli nám tieto etikety.
Veľmi chcem používať textúry na našich projektoch. Som nimi ovplyvnený z môjho zamestnania. Tak sme dali hlavy dokopy a napadlo nám použiť do textúr motívy modranskej majoliky. Prečo zrovna modranskej majoliky? No lebo Modra je mi veľmi blízka, s keramikou som vyrastal, tak ako aj s vínom a vinobraniami. Keď už chcem niečo robiť, chcem zdôrazniť aj pôvod toho odkiaľ to celé pochádza. Som z Malych Karpát a pre tento kraj je keramika tiež typická. Tak preto tie malé bodky, kvietky a iné tvary na jednotlivých etiketách.
Pokračujeme. Poctivý domáci výrobok, ktorý je v spojení s prírodou sme podčiarkli prvakmi dedinského baroka /selského baroka/. Inšpiráciou nám boli štíty domov z tohoto obdobia. Stačí skočiť na Google a hneď pochopíte. Čo myslíte, ktorý prvok z toho vzišiel? Hm? OK, určite nepotrebujete radiť, ale len vám to potvrdím. Je to štítok, ktorý nesie názov výrobku /ten malý obláčik/. Celá etiketa je na príjemnom štrukturovanom papieri.
Produkty sme oddelili farebne podľa pocitov, aké v nás jednotlivé produkty evokujú. A priznám sa, modrá je moja srdcovka. A hlavne, nebudem sa rozpisovať, pridávam ukážky, aby ste mohli zhodniť, čo sa nám podarilo pripraviť. Inak pre národovcov – etikety sú aj v slovenskej verzii a tak ich aj nájdete už čoskoro v obchodoch. O tých budem informovať na pripravovanom webe.
Prajem príjemný jarný deň,
foodissimo /Tomáš/
Vaše komentáre, názory a pripomienky
Powered by Facebook Comments
Tomáš, páčia sa mi tie tak trocha “old school” etikety aj ten príbeh, ktorý sa za nimi skrýva. To je to čo má v jedle byť. Trocha srdca a poctivého umu. Budem rád pozorne sledovať vašu cestu, pretože sám latentne uvažujem o podobných aktivitách.
Nech sa vám darí. A rád by som aj ochutnal, verím že časom zistím kde sa dajú dostať.
Ladislav, ďakujem Vám veľmi moc. Sledujem aj ja Vašu prácu. Snáď sa nám podarí niekedy osobne stretnúť a porozprávať sa. Myslím, že by sme sa mali o čom. 🙂
Veľká vďaka.
Ja si myslím tiež, že by bolo inšpirujúce stretnúť sa. Uvidíme, možno to ani nebude dlho trvať 🙂
Ladislav, tak verím tomu, že sa naše cesty niekde v blízkej dobe stretnú.
Tomas, ty si normalne ze inspiraciou. Keep up the good work!
No neviem v čom, ale ďakujem Matej. Snažím sa. 🙂
Zdravím, moc gratuluji k úspěchu !! Mám prosbu, mám nově otevřený obchůdek s farmářskými a bio potravinami kousek od Prahy a Vaše a dědovy receptury je přesně to, co bych si přála zprostředkovávat dál, pokud budete mít zájem 🙂 můžete mi prosím dát info, kde Vás mohu kontaktovat?? děkuji 🙂
Dobrý deň Janka, ďakujem Vám za komentár rovnako aj záujem. Písal som Vám email, alebo kontakt na mňa je info@foodissimo.eu.
Teším sa na prípadnú spoluprácu. Tomáš
ahoj
pred tyzdnom ma postihlo stastie v nestasti. kvoli potope dorazili stanky zo zatopenej Naplavky na nas trh na Kulataku a tak zrazu stojim zoci voci Tvojim konzervam, ktore si pamatam z tohoto blogu. kupil som pecenovu a bockovu. dcerka sa po pecenovej oblizovala az za usami, ta bockova, jemnejsia, zasa chutila viac mne. vlastne som ju dnes doranajkoval a povedal si, ze Ti musim napisat.
vdaka. drz sa a pokracuj.
Ďakujem veľmi moc. Vážne ma to milo potešilo. Práve som sa vrátil z dovolenky a musím povedať, že si mi zpríjemnil návrat do reality. 🙂
Bohužel musím říci, že za skoro 80 Kč z prodejny Sklizeno má Bôčiková paštéta velmi špatný poměr cena/výkon. Cca 1/3 obsahu tvořil řídký tuk a voda, samotná paštika byl takový tvrdý, nepříliš dobře roztíratelný bobek uprostřed. Chuť celkem dobrá, ale nic extra, zvláště když za tuto cenu můžete nakupovat vážené, např. francouzske paštiky z husích jater atd, které jsou o několik úrovní dále 🙁
Milovnik paštiky. ďakujem za spätnú väzbu. Pri bôčikovej mi to pár ľudí povedalo, že je tuhšia. Práve preto je treba vždy pašteky premiešať spojiť šťavu, tuk s mäsom, kedy sa chute opäť spoja dokopy. technologicky by som veľmi rád vyriešil túto vec, aby paštéta ostala naozaj rozotierateľná. Je to aj dôvod toho, že tam nepridávam žiadny škrob, či polyfosfát, ktorý by to držali pokope. Paštéty nie sú ani kutrované. Je to naozaj len čisté mäso, koreniny…
Veľmi sa ospravedlňujem, že Vám až tak nesedela po stránke štruktúry. Verte, že budeme robiť na tom, aby sme prirpavili bôčikovú v roztierateľnejšej forme. Ale bez chémie. U nás takto pripravujeme túto pašteku desaťročia, a premiešanie je samozrejmosťou.
Pokojne mi dajte na seba kontakt, rád Vám doručim aj ďalšie výrobky na ochutnanie, bude ma zaujímať Váš názor. Vďaka moc. Cením si to.
Mě by to takto asi vadilo i po promíchání. Tuk totiž vždy odstraňuji. Spíš si tedy říkám, že možná nejsem správný člověk na bůčkový model, vyzkouším ještě játrovou…
Aha, chápem. Ono tuk je dôležitá zložka každého mäsového produktu. Práve ten je nositeľom chute. Preto sa aj na steaky používa jemne prerastené mäso, práve pašteky sú vcelku tučné, lebo práve oni majú cca 30% čistého tuku. Osobne preferujem práve “játrovku”. To je taká “chlapská” záležitosť, teda aspoň tak to príde mne. Keď otvoríte “játrovku”, tiež tam nájdete nejaký tuk. Rád Vám prípadne vzorky doručím, aby ste mohli skúsiť. Určite ma bude zaujímať Váš názor. Ďakujem.