Poďme do toho… Poctivé paštéty s dedovou receptúrou si otvárajú dvere do sveta…

Podnetom na začatie výroby paštét bol Apetit piknik a ohodnotenie z neho
Podnetom na začatie výroby paštét bol Apetit piknik a ohodnotenie z neho

 

Nedávno som už na foodissimo facebook stránke avízoval, že posledné týždne trávim zariaďovaním oficiálnej výroby poctivých paštét podľa dedovej receptúry. Paštéty zo skutočného mäsa, bez chémie, len korenie, bylinky a nejaká drobná zelenina. O tom to celé je a vlastne aj bude. Aj tu na blogu ste si už pár článkov práve o paštétach mohli prečítať.

Ako to celé začalo? Paštéty sa u nás v rodine vyrábali dlhé roky. Neviem, či som aj niekedy nejakú paštétu v obchode kupoval. S dedom sme spracovali pár dávok hotových paštét. Kvalitné mäso sme brali od známeho z bitúnku, spracovávali sme ho v čo najlepšej kondícií. Keď raz použijete kvalitné suroviny, tak zlý výrobok z toho nemôže byť.

Tým, že píšem foodissimo a zaujímam sa nejako o všetko jedlé, chcel som dedovu paštétu odprezentovať aj tu na blogu. A z toho vyšiel najčítanejší článok. To ma veľmi prekvapilo. Neostal som teda len pri článku a paštéty som vytiahol z domu do sveta. Krátke video, kde rozprávam o paštétach nájdete aj na stránkach ČT24 Ekonomika.

Apetit piknik - mejdan s atmosférou
Apetit piknik – mejdan s atmosférou

 

V júni minulého roku ste mali možnosť ochutnať a sami ohodnotiť kvalitu a chuť paštét na druhom ročníku Apetit pikniku v pražskom Karlíne. Išiel som tam s asi 300 kusami paštét a s obavou, že ak to nepredám, tak budeme doma povinne jesť paštéty na raňajky, obed aj večeru. Našťasie sa nič také nekonalo a ani jedna paštéta mi nezostala. Taký záujem som nečakal. Za to ďakujem ešte raz všetkým, ktorí paštéty ochutnali a kúpili si ich. To ma motivuje do dnešného dňa. Vďaka aj celému Apetitu, že nám amatérom dali možnosť sa prezentovať s našimi kulinárskymi výrobkami. A za seba ďakujem aj za ohodnotenie “Najlepší kulinář Apetit pikniku”. Určite ma to všetko posunulo ďalej.

Jeden z podnetov pustiť sa do výroby
Jeden z podnetov pustiť sa do výroby

 

A tu sme pri tom zlome. Po Apetit pikniku sa mi v hlave zrodila myšlienka, začať vyrábať paštéty profesionálne. Veľké firmy a producenti priviedli paštéty do hroznej kvality, nemáme k nim dôveru, či už z dôvodu použitých surovín alebo technológie. Kupovať si nejakú pochybnú “mäsovú” hmotu nedáva zmysel. Našťastie ľudia majú možnosť si vyberať. Ale kvalitných výrobkov z oblasti paštét u nás nie je veľa, až na pár drobných producentov. Teda neberiem do úvahy tie domáce a dovozové z Francúzska. Francúzi to s paštétami vedia. Ale na čo sme zabudli je, že aj my sme bývali v minulosti paštétovou veľmocou. Mali sme kvalitné výrobky. Ale ako píšem “MALI”.

Práve tento dôvod mi nedovolil myšlienku na výrobu paštét vyhnať z hlavy. Čas bežal a začal som zisťovať, ako by som to mohol celé realizovať. Legislatíva mi nedovoľuje vyrábať tento druh výrobku v domácich podmienkach. Teda ak ho chcem ponúkať koncovému zákazníkovi. Ide o mäsovú výrobu, ktorá spadá pod veterinárnu kontrolu a tým pádom musím dodržiavať ich nariadenia. K tomu hygienické normy. Takže na produkciu doma u deda som musel zabudnúť a hľadať cestu, akou by sa to dalo. Zariadiť si hneď mäsokombinát tiež nie je najjednoduchšia a najlacnejšia alternatíva.

Vitajte u mňa na prevádzke - foto z príprav
Vitajte u mňa na prevádzke – foto z príprav

 

Po preštudovaní si nariadení, povinností a rovnako aj technologických postupov, som vedel viac, a tak som mohol celú situáciu zhodnotiť. Rozhodol som sa nakoniec. IDEM DO VÝROBY VLASTNÝCH PAŠTÉT PROFESIONÁLNE. Aj vďaka podpore mojej rodiny a známych sa to stáva realitou, teda postupne. Som už tesne pred spustením výroby. Nehovorím o mesiacoch, ani týždňoch. Je to otázka dní. Už čoskoro budú prvé kusy oficiálnych paštét vonku z produkcie. Áno, píšem oficiálnych, lebo zodpovedajú všetkým nárokom veterinárnej a hygienickej správy. A vy budete môcť ochutnať tiež.

Aj veľký "papiňák" dorazil. V ňom sa sterilizujú pripravené konzervy
Aj veľký “papiňák” dorazil. V ňom sa sterilizujú pripravené konzervy

 

A cesta, ktorou sa paštéty vydajú do sveta, ešte pár dní zatvorená, ale nie nadlho
A cesta, ktorou sa paštéty vydajú do sveta, ešte pár dní zatvorená, ale nie nadlho – foto z príprav

 

Na začiatok budem mať v ponuke pečeňovú /játrovú/ a bôčikovú /bůčkovou/ paštétu /paštiku/ a neostane bokom ani tradičný luncheon meat. Mäso chcem brať len od maloproducentov a hlavne len v tej najlepšej kvalite. Okrem spomínaných paštét pracujem aj na nových výrobkoch, ale o tom časom.

Rád sa aj prostredníctvom blogu podelím o svoje skúsenosti okolo zariadenia výroby a rovnako aj fungovania celého projektu. A ak by ste chceli už skúsiť paštéty, pokojne mi dajte vedieť, budem len rád.

Ďakujem rodine, priateľom a vlastne všetkým za podporu. Vďaka vám sa mi to celé darí realizovať.
foodissimo /Tomáš/

PS: Mám pre vás prekvapenie. Etikety prešli malým redesignom, preto tu žiadna foto paštét teraz nie je. Ale bude…

Be Sociable, Share!

Vaše komentáre, názory a pripomienky

komentárov

Powered by Facebook Comments

Poďme do toho… Poctivé paštéty s dedovou receptúrou si otvárajú dvere do sveta…

21 thoughts on “Poďme do toho… Poctivé paštéty s dedovou receptúrou si otvárajú dvere do sveta…

 1. Jana says:

  Držím palce Tomáš! V BA sa chystá otvorenie (na naše podmienky)zaujímavého obchodu Moje potraviny ( https://www.facebook.com/totojemoje?fref=ts ), ja som už síce dala na Teba tip tomu chalanovi, ale ak by si chcel a mal záujem predávať aj na SVK, tak sa mu prípadne ozvi aj Ty, ja osobne si určite Tvoje paštéty prídem kúpiť, ak tu budú dostupné.

 2. Držím palce a dúfam že ich čoskoro budem môcť ochutnať. Daj vedieť kde sa budú predávať, chvalabohu (niekedy žialbohu) veľa cestujem, takže to nemám nikde ďaleko. Zdar a sílu.

  1. Richard, pripravujem aj web a budem tam postupne dodávať miesta, ktoré mi vyšli v ústrety a budú ponukať paštéty. Samozrejme bude aj možnosť online shopu. Príjemný deň zatiaľ prajem.

 3. Matej says:

  Nehorazne, tak si to nakoniec predsa spachal? Drzim ti palce, Tomas, budem sledovat tvoje uspechy, lebo o tvojom uspechu nepochybujem 🙂

  1. Matej, nedalo mi to. Myslím, že už stačilo nekvalitných produktov. Jednou z ciest, ako s tým bojovať je aj cesta priniesť aj niečo iné a verím, že aj kvalitné. Za tými paštétami si stojím, lebo poznám celú cestu výroby. Verím, že nepohorím, skôr naopak. 🙂 Ďakujem veľmi moc za podporu. 🙂

 4. Ej, ale je mi úsmevne, keď som objavila túto tvoju najväčšiu novinku. Úsmevne v dobrom, teším sa s tebou. Skvelá práca, čo je už za tebou a veľa práce pred tebou. Veľmi ti fandím, nech máš len dobrých zákazníkov a nepoľaviť, ani za nič. Chytáš správny dych, trh je pripravený, v čechách aj na slovensku, tak už len nájsť tých, ktorí dokážu oceniť kvalitu a pustiť sa do obchodovania. Konkurenciu nemáš, tak sa nemáš čoho báť. Išla som ti posunúť kontakt na predajničku Moje, ale vidím, že ma už vyššie niekto predbehol. Verím, že aj Viktor z delikates o tebe veľmi rád napíše. Skús FB Bratislavský regál. Ak by si mal záujem aj o reštauračný segment, napíš mi mail a ja ti skúsim overiť, či by v reštike, ktorú som istým spôsobom riešila, mali záujem o tvoje produkty. Hodili by sa im, predávajú aj rôzne slovenské syry. Tfuj tfuj, nech je všetko ako má byť.

 5. Tomáš máte guráž a to sa mi páči. Rád by som niekedy tie vaše výrobky ochutnal, budem sledovať kde sa dajú kúpiť. Teší ma že niekto je ochotný vyrábať poctivé výrobky. Ja si už tiež roky robím viacmenej len vlastné, inšpirované hlavne francúzskou kuchyňou. Ale máte pravdu v tom, že kedysi sa u nás robili výborné mäsiarske výrobky a paštéty. Keď sa človek pohrabe v starých zdrojoch, ktoré sa občas zachovali, a rozumie tomu, objaví zaujímavé poklady. Len to prispôsobiť dnešným normám a podmienkam.
  Ešte raz – DRŽÍM PALCE.

  1. Ladislav, podľa toho, čo som videl na Vašom blogu, vyzeráte ako odborník. Klobásy by som si dal z Vašej produkcie.

   Čo sa týka tých starých receptúr nie je nad ne. Boli to skutočne poctivé výrobky a tie by som postupne chcel skúšať. Snáď sa to bude dariť.

   Vďaka za podporu.

 6. Uz se nemuzu dockat, az se budu moct vydat do obchodu a koupit si k veceri tvoje pastiky. Jsou opravdu skvele a drzim palce, at mas neustale dostatek nadseni a elanu! 🙂

 7. Lucie says:

  Dobry den, Tomasi, rada bych vase pastiky koupila muzi jako darek. Prosim, budou v dohledne dobe k dispozici v nejakem e-shopu? Diky, Lucie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *