Priznám sa, že som tento recept nechcel dávať na blog. Prišiel mi trošku ako moje zhrešenie. Zhrešanie preto, lebo nie som zvyknutý doma smažiť. Ale ako som tak samotné karbonátky pripravoval, stále viac som si hovoril, že by som ho mal postnúť. Prvé ochutnanie mi to len potvrdilo.
Odhliadnuc od smaženia, nie je v tom jedle nič zlé. Veľké množstvo zeleniny, ovsené vločky, ktoré sú zdrojom vlákniny,… Samotné smaženie netrvá dlho, takže živiny sa vo finále tiež udržia.
Na recept som narazil v jednej z dedových starých kníh. Táto kniha vyšla v roku 1978 a autor (Imrich Sečanský) sa v nej venuje kuchyni pre zdravých aj chorých. Pri listovaní som narazil na pár zaujímavých receptov a rozhodol som sa postupne spraviť nejaké retro návraty. Trošku zmeny nezaškodí. V poslednom čase sa mi žiada hľadať skvosty zo starej slovenskej a českej kuchyne. Dedo mi spomínal, že takéto jedlá boli v domácnostiach normálne, ale časom sa vytratili. Uvedomil som si, že naozaj máme svoju gastronomickú históriu, ktorú veľmi rád preskúmam. Ak máte nejaké tipy, čo skúsiť, pokojne sa podeľte.
Na taliansku kuchyňu, hlavne cestoviny a risotto, nedám dospustiť, ale aj naša kuchyňa má niečo doseba. Pozývam vás ochutnať tieto chutné zeleninové karbonátky.
Suroviny:
- 200 g ovsených vločiek
- 250 ml vody
- 100 g postrúhanej mrkvy
- 100 g nadrobno nasekaného karfiolu
- 1 zelená paprika nasekaná nadrobno
- 1 cibuľa
- 3 väčšie rajčiny
- 1 vajce
- petržlenová vnať
- mleté čierne korenie
- soľ
- olej na opraženie
Dressing:
- biely jogurt alebo kyslá smotana
- 1 šalotka
- ½ hrste mätových lístkov
- olivový olej
- mleté biele korenie
- soľ
Postup:
1.Ovsené vločky zalejeme vodou a necháme ich nasať vodou.
2. Očistenú zeleninu nastrúhame a nakrájame na drobné kúsky. Zeleninu a posekanú petržlenovú vnať pridáme k napitým ovseným vločkám a premiešame. Rozklepneme jedno vajce a dochutíme mletým korením a soľou. Opäť poriadne premiešame.
3. Z hotovej zmesi pripravíme menšie karbonátky, ktoré krátko opražíme v rozohriatom oleji. Stačí striedmo, pekne dozlatista.
4. Kým pražíme korbonátky, pripravíme si dressing. Šalotku nasekáme nadrobno, rovnako tak aj mätu. Šalotku s mätou zmiešame s jogurtom, pridáme približne 1 PL lyžicu olivového oleja, trošku soli a mletého bieleho korenia. Dressing premiešame alebo pretrepeme v shakeri.
V knihe písali, že je dobré podávať karbonátky so zemiakovou kašou. Skúsil som aj tú, ale samotný dressing len s karbonátkami mi chutili viac. To je práve ten oživený pôvodný recept.
Viem, že v týchto horúčavách je to skôr samovražda stáť pri sporáku a niečo smažiť, ale za skúšku nikto nieč nedá.
Tak ak sa pustíte do prípravy, prajem dobrú chuť.
foodissimo /Tomáš/
Vaše komentáre, názory a pripomienky
Powered by Facebook Comments
Skvelé Tomáš, dedo má na teba dobrý vplyv. Aj ja u nás varím prevážne taliansku kuchyňu, ale nevyhýbam sa ani slovenskej. Snažíme sa jesť primárne potraviny, ktorú sú nám prirodzené – geograficky aj geneticky. Na čo boli zvyknuté generácie a naši predkovia, to by nám malo robiť najlepšie. Samozrejme, bavíme sa o prvosurovinách, nie o spôsobe prípravy.